Premiera singla Noże – Higiena/Dieta

Dawno nie kliknąłem w nic tak szybko, jak w wiadomość z linkiem do najnowszego utworu zespołu Noże. Zapoznawszy się jakiś czas temu z ich debiutancką płytą, wiedziałem, że należy spodziewać się  dobrej muzyki i… nie zawiodłem się.

Singiel nosi tytuł Higiena/Dieta i ma  premierę wczoraj (05.08.2020). Biorąc pod uwagę fakt, że ich ostatni album ujrzał światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, można uznać, że nie próżnują. Najważniejsza nie jest jednak częstotliwość wydawania muzyki, a jej jakość. W tym przypadku naprawdę wysoka. 

Udało mi się skontaktować z chłopakami i zadać im kilka pytań:

MJ: Uważniejsi słuchacze, zapoznawszy się z Waszym krążkiem “Gniew”, z pewnością dojdą do wniosku, że warstwa liryczna jest dla Was bardzo ważna. Nowy utwór, “Higiena/Dieta”, również został obdarzony interesującym tekstem. Możecie zdradzić o czym jest?

N: Utwór wydaliśmy wraz z towarzyszącym mu manifestem, który podejmuje najważniejsze aspekty tekstu. To co słyszymy, to rejestracja obrazów – sekwencja widoków końca, cywilizacyjnie jesteśmy chorzy i czeka nas wstrząs – poruszamy kilka aspektów kryzysu, w które weszła nasza planeta, głównie przez to, jak ją eksploatujemy i jak sami jesteśmy eksploatowani i zniewoleni przez cywilizacyjne uwarunkowania. Nie martwi nas krach systemu korporacji, ale obawiamy się tego, co przyniesie, jeśli nie zaczniemy zmieniać modelu funkcjonowania społeczeństw. Utwór opowiada o szukaniu sensu i identyfikacji „w szczelinach świata”, ale także o poczuciu przemijania kształtu świata, który znamy. Jeśli istnieje perspektywa zmiany, nadzieja w tym wszystkim – musi istnieć ona poza dotychczas nagradzanymi w ramach systemu modelami życia. W tym, co wyparte, w kontrkulturze, ale zwłaszcza w otwarciu na spotkanie. Mamy tylko siebie, kosmos jest obojętny.

MJ: Nowe single zazwyczaj zwiastują nadejście EP’ki lub długogrającego albumu. Szykujecie coś nowego? Jeśli tak, możecie uchylić rąbka tajemnicy?

N: W tym wypadku utwór jest z nami od jesiennej trasy koncertowej, kończyliśmy nim wszystkie koncerty i nabierał formy z jednego na drugi, aż do niemalże finalnej w ramach Offensywy De Luxe (PR3, Piotr Stelmach). Zarejestrowaliśmy go ze względu na nagromadzoną energię, która nie mogła znaleźć ujścia w trakcie kwarantanny. Spotykaliśmy się w połowie składu (Karol/Janek) i komponowaliśmy nowy materiał, ale po poluźnieniu regulacji w pierwszej kolejności nagraliśmy Higienę/Dietę. Mamy sporo utworów na wykończeniu i raczej nie zmieścimy się na EP, to musi być album.

MJ: Mamy nowy singiel, wiemy, że niedługo swoją premierę będzie miała nowa płyta. Wiemy także, że pierwsi artyści polskiej sceny muzycznej przecierają już koncertowe szlaki w dobie koronawirusa. Planujecie jakieś występy na żywo? Może występy online?

N: Dość długo nie było wiadomo, czy będzie warto grać koncerty, forma livestream’u zupełnie kłóci się
z analogowymi założeniami NOŻY, ale aktualnie mamy zabookowanych kilka dat na przełom sierpnia
i września, a już 16 Sierpnia zaczynamy czymś dużym, samodzielnym koncertem w studiu im. Agnieszki Osieckiej, który będzie transmitowany na żywo. Na pewno wszystko ogłosimy wkrótce na naszym FB.

Szczerze zachęcam do odsłuchu najnowszego utworu grupy Noże i śledzenia ich dokonań.

Polub nas!
Maciej Jankowski

Written by

Fan dobrej muzyki, gitarzysta. Pasjonat szeroko pojętej popkultury i chłodnego kryminału w skandynawskim wydaniu. Dziennikarz związany z Radiem Nowy Świat. Fan dobrej muzyki, gitarzysta.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
error

Polub nas!!!

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj nowości na maila!

Bądź na bierząco!