#recenzujemy Shodan “Death, Rule over Us”

Wrocławski Shodan postanowił ze swoją muzyką wyjść przed szereg i nagrał album wymykający się jednoznacznemu zaszufladkowaniu. Z zespołu death metalowego narodził się nowy twór, który oczywiście nadal zakorzeniony jest w gatunku, jednakże mnogość stylistycznych rozwiązań, aranżacyjnych smaczków, odniesień do innych gatunków, pcha ten statek na bliżej nieznane wody.

Sytuacja ta ma swoje plusy i minusy, jak to zawsze w życiu bywa. Z jednej strony zespół nowym albumem ma możliwość pozyskać nowych fanów, tych, którzy w muzyce poszukują dźwięków nieoczywistych. Z drugiej album jest na tyle przekombinowany, że nie jeden fan metali ciężkich będzie miał problem z jego zrozumieniem i polubieniem. Muzyka na “Death, Rule over Us” wymaga od słuchacza zaangażowania oraz otwartej głowy. Nie można przez te dźwięki przejść słuchając ich z doskoku – tutaj konieczna jest praca do wykonania – czyli Twoje zaangażowanie. Wtedy macie duże szanse się polubić. Ja z nowym albumem Shodan polubiłem się i to nawet bardzo.

Powodów jest kilka – bo pomimo tej całej aranżacyjnej różnorodności wyszła Panom płyta bardzo spójna, świetnie wyprodukowana, nasiąknięta rockowym feelingiem oraz zimno falową aurą, nie tracąca przy tym niczego ze swojego death metalowego charakteru. Utwory są długie, co w tym przypadku nie powinno dziwić – zespół już na pierwszym albumie raczył nas utworami wychodzącymi w tym temacie poza standardy przyjęte w death metalu. Tym razem są jeszcze dłuższe, czasami można odnieść wrażenie, że niektóre aranże zostały przeciągnięte wręcz na siłę, przez co materiał momentami wytraca energię. Tych momentów na szczęście nie ma jednak zbyt wiele, a przeboje takie jak “Fuel to Grandeur“, czy “I Have Crowned Myself“, wynagradzają nam te bardziej zamulone momenty. Ciekawy tylko jestem, jak nowe kompozycje będą bronić się na żywo? Gdy sytuacja z wirusem zostanie wreszcie ogarnięta, będzie szansa się o tym przekonać. Czas pokaże.

wydawca: Deformeathing Production

Polub nas!
Adam Fokow

Written by

Uzależniony od muzyki, fan filmu, dobrej kuchni i idei slow life. Uwielbia smakować życie i być zawsze tu i teraz.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
error

Polub nas!!!

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj nowości na maila!

Bądź na bierząco!