overhead haydenspark

#recenzujemy Overhead „Haydenspark”

Po ostatnim zachwycie nad olsztyńskim Frontal Cortex nabrałam ochoty na poznanie kolejnych zespołów o prog-rockowych aspiracjach. I już na samym początku trafiłam na finlandzki Overhead. Ich najnowszą płytę „Haydenspark” zapamiętam prawdopodobnie na bardzo długi czas – ale nie dlatego, że od pierwszego przesłuchania zwaliła mnie z nóg. O nie. Ten zachwyt rozwijał się powoli, stopniowo, by po kilku godzinach pochłonąć mnie całą i nie pozostawić nawet odrobiny ochoty na sięgnięcie po jakąkolwiek inną płytę. I to przez wiele dni.

Znacie ten moment, w którym włączacie nową, nieznaną Wam do tej pory płytę i choć już od wstępu słyszycie, że macie do czynienia z czymś bardzo dobrym, to są tam jakieś elementy, które trącą smrodkiem i troszeczkę Was zniesmaczają? Ja w takiej sytuacji najczęściej ignoruję poczuty niesmak i słucham dalej. Choćby działy się tam straszne paskudztwa – słucham dalej.

W „Haydenspark” początkowo odrzucił mnie wokal. Wydawał mi się tak bardzo pozbawiony jaja i wigoru… Tworzył w mojej głowie obraz niewyrośniętego, wątłego chłopca, o krótko ściętych, paziowatych włosach i obcisłych gatkach – tak obcisłych, że prezentujących jego małe przyrodzenie. Co w tym obrazie jest złego? Dla wielu prawdopodobnie nic, ale mnie zniesmaczało. Zagryzłam jednak wargi i słuchałam dalej, bo instrumentalnie działo się tam naprawdę wiele dobrego, a same linie wokalne też bardzo intrygowały. W troszeczkę radiowy sposób, ale jednak – intrygowały.

Po kilku dniach wielokrotnego słuchania tej płyty mogę podać Wam troszkę więcej konkretów.

„Haydenspark” ma świetne, zróżnicowane brzmienie. Fundamentem jest tutaj praca gitar, tworzących całą melodyjną historię. W większości utworów to brzmienie jest łagodne i przejrzyste, ale czasami gitary nabierają ciężaru godnego niejednego heavymetalowego zespołu (przede wszystkim w „Death by Tribulation”). W niektórych miejscach otrzymują one na tyle duże pole do popisu, że zachwycają wirtuozerskimi popisami. Swoja drogą, momentami przywodziły mi mocne skojarzenia z ostatnią płytę Deep Purple i Mastodon. A pierwsze sekundy „Last Generation” – no wyjęte prosto z Black Sabbath.

Co do wokali, po pewnym czasie dostrzegłam w nim ogromną dojrzałość. Linie wokalne są tak świetnie skonstruowane, że od razu rozkochują w sobie słuchacza i zapadają w pamięć. Dodatkowo umożliwiają wokaliście pokazanie się od jak najlepszej strony i wyciągnięcie z gardła wszystkich wokalnych sztuczek, jakie do tej pory przyswoił. Jednym słowem, ma chłop talent.

Nie ukrywam, że najbardziej przypadły mi do gustu te w maks rozbudowane, blisko 9-minutowe utwory. Z czego jeden jest utworem końcowym, tworzącym po prostu rewelacyjnym outro. Lekko podniosłe, energiczne (na początku wręcz dyskotekowo energiczne) i pozostawiające to słodkie uczucie niedosytu. Te disco elementy w „Gone Too Far” są o tyle fajne, że są jak mrugnięcie oczkiem w stronę tych bardziej otwartych i wyrozumiałych słuchaczy, którzy nie zbesztają zespołu za taki manewr, a docenią go i zachwycą się różnorodnością, jaką można zaprezentować w obrębie zaledwie jednego albumu.

„Haydenspark” oczywiście polecam wszystkim z Was. W szczególności jednak tym, którzy lubią progresywne brzmienia w stylu Pain of Salvation i Mastodon, bo takich inspiracji jest tu dużo. I jeśli po prostu lubicie dobre piosenki, bo na tej płycie w zasadzie każdy utwór to hit. A jeśli macie skłonność do oceniania przysłowiowej książki po okładce, to zerknijcie tylko na okładkę tego albumu – czy nie jest śliczna?

Polub nas!
Katarzyna Zawolik

Written by

Dziennikarka z wykształcenia, copywriterka z zawodu, gdynianka z przypadku. Od dobrego jedzenia i serialu woli tylko dobrą muzykę i książkę. Wierzy w ideę szczęśliwego, spokojnego życia. Ba! Uważa, że ze szczęśliwym życiem jest jak ze zgrabnym brzuchem - da się to wypracować. Więc w ramach treningu pisze. Bo lubi, chce i może.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
error

Polub nas!!!

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj nowości na maila!

Bądź na bierząco!