The Pineapple Thief

Chrzęst Folijki czyli czy warto kupić koncert The Pineapple Thief na blu-ray?

Chrzęst Folijki. W zwykłym blue-packu, zwykła płyta – a załadowana po brzegi, z mnóstwem opcji słuchalstwa i oglądactwa. Nigdy nie byłem wielkim fanem Ananasów, może dla tego, że brakowało mi u nich wyrazistości, czy choćby charyzmatycznego wokalu. Ich granie od zawsze i do dziś wydaje mi się jakieś… “ogólnorockowe”, piosenkowe. Niby dość długi romans z rockiem progresywnym, a jednak za bardzo indie, za bardzo pop. I ten, w sumie niezbyt oryginalny wokal. Nawiasem mówiąc, sądzę, że idealnym rozwiązaniem, byłby dla nich wokalista Gazpacho. Jan-Henrik Ohme posiada głos o podobnej do Soorda barwie, jednak …”z tym czymś “.


Ale przecież nie po to nabyłem koncert the Pineapple Thief, by pastwić się nad jego wokalistą , zwłaszcza, że jednym z dwóch powodów tego zakupu, jest właśnie Bruce Soord.
Dlaczego? Już wyjaśniam. Od paru lat obserwuję jego romans z muzyką elektroniczną, chodzi tu o jego dokonania solowe i różnego rodzaju side-projekty. Jego album nagrany z wokalistą Katatonii, Jonasem Renkse uważam za jedno z najciekawszych dokonań Soorda. Do tego coraz częściej objawia się nam pan Bruce, jako producent i inżynier dźwięku, drepcząc po piętach Stefkowi Wilsonowi. Sądzę wręcz, że jego podejście do miksu wielokanałowego (DTS itp) jest chwilami odważniejsze, niż u Wątłego Stefana. Co ciekawe, i to chyba potwierdza moje spostrzeżenia, płyta blu ray zawiera aż dwa altrnatywne mixy DTS HD MASTER autorstwa Soorda. Co jeszcze ciekawsze, mix perkusji powierzył on, grającemu w obecnym składzie na perkusji, Gavinowi Harrisonowi! Grającemu przez duże G, bo rzeczywiście to, co wyrabia chłopak na garach i talerzach jest zachwycające.

Jak zmiana perkusisty może wpłynąć na brzmienie zespołu, mówić chyba nie muszę. Pięknym przykładem może tu być włączenie Marco Minnemanna, do składu No Sound, na miejsce “stukacza dorytmicznego”, który sknocił brzmienie ich poprzedniego albumu, swym natrętnym i pozbawionym inwencji hi-hatem. Harrison, wcześniej perkusista Porcupine Tree, obecnie etatowy pałker King Crimson, nadał Ananasom bardziej wyrazistego rockowego brzmienia, a jego Porcupinowy zestawik splashy, którymi często kończy frazy, zdobi, lub bridge’uje elementy, dodaje kompozycjom Soorda zupełnie nowego charakteru. Duch Porcupine Tree wyziera z prawie każdego utworu. Czy to źle? Moim subiektywnym zdaniem, bardzo dobrze. Nadmienię, że na pomysł zakupu koncertu Złodziei Ananasów wpadłem podczas kolejnego oglądania znakomitego “Anesthetize”, nieistniejącej już formacji Stevena Wilsona. W sumie Soord oferuje kameralny dość koncert, w niedużej sali, skręcony piętnastoma kamerami. Skupiony, z jednocześnie z rockowym kopem, daje nadzieję na wielokrotne odtworzenia. Przebojowość ostatniego studyjnego albumu, który tu został zagrany prawie w całości, gwarantuje godziny melancholii podczas jesiennych wieczorów przed telewizorem.

Wersje koncertowe utworów brzmią drapieżniej i bardziej rockowo. Bez wątpienia jest to również zasługa drugiego muzyka, który zasilił zespół podczas tegorocznej trasy. Mam na myśli lidera formacji Godsticks, Darrana Charlesa. Wybijająca się na pierwszy plan gitara Charlesa, metalowe solówki, a przede wszystkim jego wokal w chórkach, są znakomitym dodatkiem do niejednokrotnie przesłodzonych kompozycji Soorda. Może znów narażę się fanom Pineapple, ale uważam, że wokalnie, pod względem barwy i możliwości, przerasta on Bruce’a. No cóż, co kto lubi. Choć przebojowosć i chwytliwość linii wokalnych Soorda nie może być traktowana jako zarzut, ja jednak cieszę się, że w tej odsłonie, rozbudowanie tych kompozycji o rockowe, czy nawet prog-metalowe elementy zaburzyło naturalny porządek i wzbogaciło ogólny wyraz tych utworów. Ich “piosenkowość” chwyta nas i zabiera w muzyczną podróż, by nagle zatrzymać naszą uwagę na skomplikowanych solówkach, czy partii perkusji.

Montaż obrazu, może trochę zbyt chaotyczny i przypadkowy. Szkoda, że przy tej ilości kamer, nie dołączono opcji multi angle (pewnie i tak wciąż patrzyłbym na Gavina 😛 ). Najbardziej irytującym mnie pomysłem montażowym jest dodawany zbyt często efekt, poruszenia obrazu, chwilowego . Rozumiem – te rozdwojenia miały dynamizować ujęcia, lecz jako człowiek który ceni jakość obrazu, wolę widzieć wszystko wyraźnie. A zbyt częste nakładanie tego efektu na grę Gavina Harrisona (zwielokrotniony obraz pałeczek perkusyjnych w ruchu), zaczyna śmieszyć. No ale cóż, to moje subiektywne odczucie starego sarkasty.

Co do dodatków, jest ich naprawdę sporo. Reportaż z trasy z wywiadami, który można obejrzeć osobno, lub w opcji wmiksowanej w koncert. Bardzo ciekawy making off.. ze studia nagraniowego Do tego ekstra trzy albumy studyjne w wersji audio :ostatni “Your Wilderness“, bonusowy (świetny) “8 Years Later” ( to w zasadzie 40 minutowa suita, w której Soord pięknie popłynął w ambienty i elektroniczne klimaty). Oba oczywiście w miksie 24/96 LPCM i DTS-HD MASTER. Na  koniec album akustyczny w wersji LPCM. Na koniec końców parę klipów promujących ostatni album. Tak, jak zaznaczyłem powyżej, koncert nabyłem raczej z nudów i tęsknoty za Pocrupinem, by zapełnić jakoś pustkę po formacji Wątłego Stefana. Po kilkukrotnej projekcji blu raya, czuję, że po części się udało. Może nie jest to “to co Tygrysy lubią najbardziej”, ale ogląda się to i słucha z wielką przyjemnością. Niezwykle grywalna produkcja z niezłą, jeśli zsumować i wyciągnąć średnią, punktacją.

Koncert 6,5/10 Gavin Harrison 12/10 Dźwięk 8,5/10 Obraz 7/10 Dodatki 10/10

Polub nas!
Maciek Mydlak

Written by

Maciek Mydlak - Aktor, dźwiękolub, sarkasta. Po wielogodzinnej pracy na scenie, neurony wymagają resetu. Codziennym lekarstwem - dźwięki. Od Sylviana, po Reznora. Od Danziga, po Gilmoura. Od ambientu, do djentu. Stosować w dużych dawkach, popijać kawą.

You may also like...

7 komentarzy

 1. Avatar SEObyAxy pisze:

  Hello

  YOU NEED QUALITY VISITORS FOR YOUR: voidmagazine.pl ?

  WE PROVIDE HIGH-QUALITY VISITORS WITH:
  – 100% safe for your site
  – real visitors with unique IPs. No bots, proxies, or datacenters
  – visitors from Search Engine (by keyword)
  – visitors from Social Media Sites (referrals)
  – visitors from any country you want (USA/UK/CA/EU…)
  – very low bounce rate
  – very long visit duration
  – multiple pages visited
  – tractable in google analytics
  – custom URL tracking provided
  – boost ranking in SERP, SEO, profit from CPM

  CLAIM YOUR 24 HOURS FREE TEST HERE=> ventfara@mail.com

  Thanks, Bernd Whiddon

 2. Avatar Antonio Olin pisze:

  Hello

  YOU NEED QUALITY VISITORS FOR YOUR: voidmagazine.pl ?

  WE PROVIDE HIGH-QUALITY VISITORS WITH:
  – 100% safe for your site
  – real visitors with unique IPs. No bots, proxies, or datacenters
  – visitors from Search Engine (by keyword)
  – visitors from Social Media Sites (referrals)
  – visitors from any country you want (USA/UK/CA/EU…)
  – very low bounce rate
  – very long visit duration
  – multiple pages visited
  – tractable in google analytics
  – custom URL tracking provided
  – boost ranking in SERP, SEO, profit from CPM

  CLAIM YOUR 24 HOURS FREE TEST HERE=> ventfara@mail.com

  Thanks, Antonio Olin

 3. Avatar Manuela Prieur pisze:

  Hello

  YOU NEED HELP TO BUILD SEO LINKS FOR: voidmagazine.pl ?

  I just checked out your website, and wanted to find out if you need help for SEO Link Building ?

  WE OFFER YOU THE BEST SEO STRATEGY FOR 2021.

  Build an unlimited number of Backlinks and increase Traffic to your websites which will lead to a higher number of customers and much more sales for you.

  If You Are Interested, I’m waiting for your response here => seosubmitter@mail.com

  Thanks, Manuela Prieur

 4. Avatar Gaston Binette pisze:

  Undeniably feel that which you stated. Your preferred purpose appeared to be on the net The only matter to pay attention to. I say for you, I surely get irked although people today take into account problems that They only don’t learn about. You managed to strike the nail upon the best and also outlined out the whole factor without having aspect-effects , individuals will take a sign. Will most likely be back again for getting extra. Thanks

 5. Avatar Lesley Clinton pisze:

  Hurrah, that’s what I had been in search of for, what a data! existing belowat this Site, many thanks admin of the Website. the original source

 6. Avatar Sabrina Begley pisze:

  Location on with this particular compose-up, I honestly experience this Web-site needs a lot more consideration. I’ll most likely be returning to read through more, many thanks for the information! egluopu.se/map15.php nyttig mat med kГ¶ttfГ¤rs

  http://spafitness55038.isblog.net/the-definitive-guide-to-dampfer-shop-16856955

 7. Avatar Nan Westmacott pisze:

  What An excellent website web site. I like to critique weblogs that instruct and thrill people. Your site is a stunning product of crafting. There are just a handful of authors that realize about creating and also you would be the one particular among them. I also compose site internet sites on many specific niches in addition to attempt to come for being an exquisite creator like you. Ideal Here’s my website about Clinical Skilled On-phone. You’ll be able to Test it and explore it to guide me even more. I like should you check out my website, have a look at together with supply statements! Thanks.

  http://movingcosts60355.pointblog.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
error

Polub nas!!!

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj nowości na maila!

Bądź na bierząco!